Објављено: Нед, авг 21st, 2016

Историјска бронза за кошаркашице

У борби за треће место на Играма у Рију Србија победила Француску са 70:63 (18:10, 9:17, 28:15, 15:21) и освојила прву медаљу за нашу земљу у женској кошарци. – „Шок терапија” селектора Марине Маљковић у полувремену уродила плодом

Ушле у историју: кошаркашице Србије на Играма у Рију освојиле су бронзану медаљу (Фото Ненад Неговановић)

Женска кошаркашка репрезентација Србије освојила је бронзану медаљу на Олимпијским играма у Рио де Жанеиру, пошто је у мечу за треће место савладала Француску са 70:63 (18:10, 9:17, 28:15, 15:21).

То је прва олимпијска медаља за српску женску кошарку, а укупно осма за Србију на Играма у Рију.

Рио де Жанеиро остаће златним словима уписан у анале наше кошарке. Кошаркашице су на свом дебију на највећем и најважнијем светском такмичењу стигле до медаље, а Србија је тек трећа држава у историји која је на истим Олимпијским играма освојила медаље у мушкој и женској кошарци. Претходно су то успеле САД и Шпанија.

Селектор нашег тима Марина Маљковић на најбољи начин је описала оно што су кошаркашице урадиле у Рију: „То је чудо, чудо, чудо”.

И заиста, мало је било оних који су веровали да би репрезентација Србије на олимпијском турниру могла да стигне до медаље. Играчице су, с друге стране, од почетка најављивале да су спремне, да верују у себе и да нема те екипе која не може да се победи. И биле су у праву.

Ако нису раније, то су доказале у четвртфиналу, када су одиграле вероватно најбољу утакмицу икада и савладале Аустралију, која је поред САД најбоља селекција света, а потврдиле су данас у дуелу против такође фаворизоване Француске.

Притисак који неминовно носи меч за медаљу условио је да у данашњој утакмици буде доста падова и успона, али је чињеница да наше кошаркашице после грешака не само да нису падале, већ су гризле још више, бориле се још жешће.

У првом полувремену имали смо огромних проблема са грађењем коша. У првој четвртини однос скокова у нападу био је ужасних 10:1 за Француску, а на полувремену 13:3, па смо могли да будемо презадовољни што се на одмор отишло са нерешеним резултатом.

– Боље да не чујете шта сам им рекла на полувремену. Јавно ћу признати, први пут у не тако краткој тренерској каријери, вређала сам играчице. Негде је морало да пукне, да изађе све из мене, али и из њих, рекла је Марина Маљковић после утакмице.

Та шок терапија очигледно је дала резултат, јер су у трећој четвртини Францускиње имале само један офанзивни скок, а како им је шут од почетка био лош, нису више имале на шта да се ваде.

Утакмица је преломљена између 25. и 27. минута, када је репрезентација Србије после вођства Француске од 40:37 за само два и по минута направила серију од 16:0 и повела са 53:40.

У последњој четвртини Францускиње су смањиле заостатак на седам поена, али тада је већ наша сеекција преузимањем доминације у скоку решила највећи проблем, јер смо агресивном одбраном и даље онемогућавали противнице да изборе чисте позиције за шут.

Одбиле су изабранице Марине Маљковић тај налет и три минута пре краја поново смо имали двоцифрену предност (66:54), па је остало само да се сусрет мирно приведе крају и почне велико славље.

Србија: Радочај 7, Петровић 10, Чађо 5, Крњић, Јовановић, Миловановић 18, Бутулија, Црвендакић, Станковић, М. Дабовић 9, А. Дабовић 11, Пејџ 10.

Француска: Јакубу 7, Мијем 18, Груда 6, Мишел 5, Ајаји 10, Скрела 4, Сијак, Жоан 3, Будера 3, Камба 2, Епупа 3, Аман 2.